מיינדפולנס לעבודה

מיינדפולנס לעבודה במקצועות ההייטק והטכנולוגיה

מקצועות ההנדסה והתכנות דורשים מיומנויות גם בחלקים היצירתיים והרגשיים של המוח, בכל זאת רבים נוטים להתמקד במרכיבים האנליטיים של מקצוע זה. לפיתוח מיומנויות מיינדפולנס בעבודה למהנדסים ומתכנתים יכולות להיות יתרונות רבים בפרט מכיוון שהם עובדים במקצועות טכניים, אנליטיים.

מה זה מיינדפולנס ואיך זה קשור אלי כמהנדס או מתכנת?

מיינדפולנס (קשיבות) זה לתרגל מודעות ברגע ההווה  למחשבות שלנו, לתחושות הגוף ולסביבה.

מיינדפולנס מוגדר על ידי Greater Good Science Center at the Berkeley, כיכולת להיות במודעות ותשומת לב למחשבות, לרגשות ולסביבה ברגע הנוכחי.

יותר ויותר חברות מבינות את היתרונות של תשומת לב. חברות כמו גוגל, אטנה, ג'נרל מילס ואינטל שילבו פרקטיקות מיינדפולנס בהצלחה רבה בארגונים שלהם. בדרך זו הם העלו את התפוקה.

כשמתרגלים מיינדפולנס באופן קבוע, מתחילים לשים לב מתי המחשבות פונות לעבר, או לעתיד ואינן נוכחות בהווה.

מצב תודעה של מיינדפולנס הוא כזה בו אנו מפנים את המודעות בעדינות אל ההווה. בצורה לא שיפוטית. כלומר זהו מצב תודעה בו אנו  מודעים לכאן ועכשיו. תרגול של מיינדפולנס מפתח יכולת מיקוד בהווה. לדוגמה כשאת/ה צריך להתיישב ולפתח תוכנית. על ידי הגעה למצב מיינדפולנס אפשר לפתח חשיבה מכוונת יותר. לדוגמה כשאנו במהלכו של פרויקט.

היתרונות של תרגול מיינדפולנס בעבודה

שילוב מיינדפולנס בעבודה יכול לעזור למהנדסים ומתכנתים לעבוד בצורה יצירתית יותר: התרגול מסייע להעלות את האינטליגנציה הרגשית, להגביר את הביטחון, את כושר המנהיגות ואת כישורי התקשורת ולתת לעובדים אומץ לקחת סיכונים בעת חיפוש פתרונות.

במקום לחשוב על מה שהיה בעבר ("הייתי צריך להביא רעיון אחר לישיבה.") או לצפות את העתיד ("מה אם הפרויקט הזה לא יסתדר?"), תרגול מיינדפולנס מעודד את מי שמתרגל להתמקד במצב הנוכחי של הדברים. כלומר עם יכולת טובה יותר להתמודד עם האתגרים. דמיינו לעצמכן/ם רגע שקט בו אנו מקשיבים הלכה למעשה למוח שלנו ולמה שהוא אומר 🙂 בלי 'רעש' של התודעה שאינו משרת אותנו.

כמה פעמים בשבוע אתם יושבים ליד שולחן העבודה או בפגישה ועובדים על פרויקט מאתגר ועוברים ממשימה אחת לאחרת? חשבו כמה מועיל יכול להיות אם הייתם יותר ממוקדים וערניים, פחות מתוחים ויותר עם בהירות. כל אלה הם תוצאות של תרגול מיינדפולנס.

מיינדפולנס לעבודה

איך מגיעים למצב של מיינדפולנס ונוכחות בהווה?

מאז שהמדע החל לחקור ולהוכיח את היתרונות הנפשיים והפיזיים של מיינדפולנס ואת עקרונות המיינדפולנס, התרגול הפך לרווח בתרבות המערבית. יותר ויותר מנהלים מספרים שמיינדפולנס מהווה מרכיב מרכזי המסייע להם בהתמודדות עם לחצי החיים המהירים.

מדיטציה היא פרקטיקה נפוצה המסייעת לפיתוח מצב תודעה של מיינדפולנס. תרגול מדיטציה כולל בדרך כלל התמקדות בנשימה, במילה או במנטרה. בכל התרגולים המתוארים לעייל, אנו חוזרים פעם אחר פעם עם תשומת לב לרגע ההווה. לאט, לאט מאמץ זה מחזק את יכולת ההתמקדות בהווה כאילו היה שריר. מתרגלים ותיקים מדווחים כי ככל שאנו מתרגלים יותר אנו מסוגלים להתמקד, ולהישאר בהווה, בקלות רבה יותר.

לא רק היכולת להתמקד עוזרת למתרגלי מיינדפולנס בעבודה לייצר כמות גדולה יותר של רעיונות חדשניים. זה גם עוזר להם להישאר ממוקדים במצבים לא פשוטים לפרקי זמן ארוכים יותר, עם פחות הסחות דעת. יותר פוקוס, רמות גבוהות יותר של יצירתיות ויותר שקט פנימי.

בימינו, ריבוי משימות הוא שם נרדף כמעט לדימוי של להיות פרודוקטיבי. אנו מנהלים שיחת ועידה בזמן שאנו מתכננים לעצב טכנולוגיה ובו זמנית בודקים את הדוא"ל. אנו עשויים לחשוב שאנו עושה את העבודה הטובה ביותר. אולם מה אם הייתה דרך אחרת להתמקד ולעשות? מיינדפולנס בעבודה מציד דרך נוספת.

מיינדפולנס בארגונים לפיתוח יצירתיות וחדשנות

למרות שרוב תוכניות ההכשרה של  מהנדסים ומתכנתים מתמקדות בצד האנליטי של התחום. להיות מהנדס דורש גם יכולת יצירתית וחדשנית חזקה. על מנת ליצור מערכות, מכשירים או מבנים מורכבים, על המהנדסים והמתכנתים להשתמש בחשיבה לינארית כדי לעבור מבעיה לפיתרון. אולם הם משתמשים גם ב"חשיבה שונה" המזמינה לבחון מסלולים פוטנציאליים רבים והתמודדות שונה עם אתגרים להשגת התוצאה הרצויה. סגנון חשיבה זה מופיע כשאנו רגועים יותר, עם ויסות רגשי ועם 'מודעות פתוחה' (Open Awarenrss).

חברות כמו גוגל אפילו פיתחו תכנים לסדנאות מיינדפולנס ומשלבות אימוני ותרגול מיינדפולנס בתרבות החברה שלהם. בטענה שהאינטליגנציה הרגשית המפותחת באמצעות מיינדפולנס עוזרת לעובדים לחשוב, לחדש, להוביל ולהבין עמיתים לעבודה בבהירות רבה יותר. יתרונות אלה, לצד סבלנות ותחושה מוגברת של רוגע עוזרים לעובדים בכל המחלקות להיות רעננים ומוכנים יותר נפשית לעבודה.

העבודה הארגונית דורשת יצירתיות מתמדת ונמצאת בהתאמה מלאה לעקרונות המיינדפולנס. תרגול מיינדפולנס ופיתוח יכולות מודעות פתוחה, יאפשרו לצוות שלך ליצור את הפוטנציאל היצירתי הדרוש. למעשה, הרעיונות הטובים ביותר נובעים מהשראה אישית וקולקטיבית.

מיינדפולנס לעבודה

פיתוח היצירתיות והמיקוד האישי של כל אחד מחברי הצוות

לכל אחד מהעובדים יש נקודת מבט מיוחדת לפרויקט. חשוב שהעובדים בצוותים יורשו לבטא את נקודות המבט הייחודיות האלה. לדוגמה כהכנה לפיתוח של מוצר או בשיווק ללקוחות חדשים.

בעוד שאנשים רבים מקשרים מיינדפולנס ליכולת המיקוד, ניתן להשתמש בו גם כדי לטפח רעיונות 'מחוץ לקופסה' שאולי לא היו מגיעים בדרך אחרת. במדעי המוח החלק הזה שאחראי על היצירתיות נקרא "Default Mode Network" של חשיבה. ומתרחש כשאנו נותנים למוח לנדוד בזמן שאתנו מבצעים משימה סתמית, כגון נהיגה או מבט מהחלון. לעודד את המוח להיות במצב זה מאפשר לו להגיע לכל מיני רעיונות. כולל כאלה שהם מקוריים לחלוטין. מסייע לחשיבה שונה ולפיתוח מגוון רחב של אפשרויות מול מחשבות ממוקדות וליניאריות מונחות תהליכים.

מיינדפולנס לעבודה בצרכים משתנים

שילוב מיינדפולנס בעבודה הארגונית והטמעה של עקרונות מיינדפולנס, מסייעים לארגון להתמודד עם צרכים משתנים.

מהנדסים ומתכנתים  מסיימים את מפרט העיצוב בשלב מוקדם בתהליך התכנון, אך לעיתים מפרטים אלו ישתנו בהמשך. לדוגמה כתוצאה ממשוב של לקוחות שיבקשו שינויים או כתוצאה מניתוח דרישות לא סופי. תרגול מיינדפולנס, מודעות פתוחה ומיקוד יכולים לעזור למהנדסים להתמודד עם שינויים לא צפויים.

מיינדפולנס לעבודה בשיתוף פעולה

מהנדסים ומתכנתים עובדים בתוך מערכות הכוללות מבנים מורכבים של עובדים, מוצרים, רכיבים ואנשים המחוברים זה לזה. תרגול של קשיבות ונוכחות יאפשרו לצוותים בחברה להתמקד בשיתוף פעולה ותקשורת יעילה בתוך מערכות מורכבות אלה.

תרגילים  רבים יכולים לעזור לארגון לפתח אצל העובדים יכולות תקשורת טובות יותר והאזנה טובה יותר. הם יכולים לעזור במיוחד למהנדסים ומתכנתים לשפר את יכולתם להגיש מצגות.

מיינדפולנס בעבודה מסייע בהתמודדות עם חוסר וודאות

בני אדם הם יצורים מורכבים. ולעיתים מתנהגים באופן בלתי צפוי. תרגול מיינדפולנס יעזור לצוות שלך לנווט בחוסר הוודאות עם שקט פנימי. זה יאפשר לתגובות רגשיות והתנהגות לא רציונאלית להיות פחות להיות נפוצות בארגון.

כשאנו מביאים מיינדפולנס לארגון ומשלבים עקרונות מיינדפולנס בפיתוח תוכנה, בניהול פרויקטים, בהובלה של צוות פיתוח. אנו מסייעים במציאה של רעיונות רבים לפתרונות אפשריים. מיינדפולנס מגביר את הביטחון העצמי ואת ההעזה לקחת סיכונים.

הוא מעודד מצב תודה שנקרא 'beginner’s mind' זה מצב תודעה בו אנו מביאים נקודת מבט חדשה ופתוחה כדי להגיע לפתרונות ייחודיים. נקודת מבט זו עוזרת בפרט בעת התמודדות עם פרויקטים חדשים. ונתמכת ביכולת להסיר ביקורת ושיפוט עצמי המהווים מחסום לפתרון בעיות.

בנוסף על ידי תרגול של חזרה לרגע הווה, אנו נמנעים מהפחד לחזור על טעויות העבר או להיכשל בעתיד. מה שמפנה מקום לביטחון מקצועי, לקיחת סיכונים ולהעלאה של פתרונות יצירתיים.

בפרויקטים הנדסיים מורכבים, הסרת מגבלות פותחת את הדלת לשקול פתרונות פורצי דרך. בפרויקטים טכניים יותר יש כבר הרבה מכשולים שיש לקחת בחשבון, ולכן הסרת המגבלה הנוספת של ביקורת עצמית יכולה לאפשר לעובדים להתמקד במשימה העומדת על הפרק.

 מיינדפולנס לעבודה ממוקדת

בחברת גוגל פותחה תכנית בשם "חפש בתוך עצמך". מטרתה של התוכנית היא לסייע למנהלי החברה לגשת למשימות עם נוכחות ומיקוד. המפתח לאיכות זו של נוכחות ומיקוד הוא באמצעות העלאה של המודעות לגוף.

על ידי הבאת תשומת לב מודעת לגוף, אנו מחזקים את החלק של המוח שנקרא אינסולה, אשר נמצא בקורלציה גבוהה עם מודעות רגשית חזקה ואמפתיה.

מוזמנות/ים ללחוץ על הקישור ולתרגל:

מודעות לגוף

תרגילי מיינדפולנס כגון מיקוד בנשימה מסייעים לאמן את המוח להיות ממוקד במשימה העומדת על הפרק. מהנדסים יכולים להשתמש במיומנות זו כדי לפתור בעיות מורכבות. מצב תודעה של מיינדפולנס מאפשר להביא שיח בו יש מעט שיפוטיות. על ידי שהעובדים לומדים להתיידד עם המחשבות ולא לשפוט את עצמם ואת האחרים, זה מביא לתהליכי סיעור מוחות אישיים וקבוצתיים טובים יותר, פרודוקטיביות ותוצאות יצירתיות יותר.

מוזמנות/ים ללחוץ על הקישור ולתרגל:

מיקוד של התודעה

התרגול מעלה את היצירתיות

פיתוח מיומנויות מיינדפולנס יכול לעזור כדי לעצב מחדש ולחשוב על פתרונות מחוץ לקופסה.

מוזמנות/ים ללחוץ על הקישור ולתרגל:

מודעות פתוחה

אחד היתרונות הגדולים ביותר של מיינדפולנס הוא השפעתו החיובית על בריאות הנפש. הלחץ בארגונים יכול להוביל לעלייה במצבים כמו חרדה ודיכאון ופגיעה בבריאות הנפש. מחקרים מוכיחים כי תרגול מיינדפולנס היא פרקטיקה מועילה לניהול מצבו הנפשי של האדם. הבסיס זו התמקדות בכאן ועכשיו. במקום להיות מושפע מהעבר (דיכאון) או דואג לעתיד (חרדה), מיינדפולנס ממקם את העובד ממש בהווה, שם הוא יכול למצוא שליטה במצבו הנוכחי ולתפקד ולבצע את העבודה הטובה ביותר.

לאורך כל תהליך העיצוב של המוצר או העבודה על הפרויקט נותרה תמיד אפשרות לכישלון. מהנדסים טובים נשארים גמישים לאור הכשלים הללו. אפשר לשפר את היכולת לזהות, למנוע, להקל, לקבל וללמוד להתמודד טוב יותר עם כישלונות בכוח התרגול של מיינדפולנס.

ובפרט באמצעות תרגול של מודעות פתוחה.

מוזמנות/ים ללחוץ על הקישור ולתרגל:

מודעות פתוחה

אפשר לשפר את היכולת למצוא חיוביות בכל המצבים. גם כאשר רעיונות אינם מתקבלים, כאשר עיצובים נכשלים במבחן מול הלקוחות, או כשמחלוקות מתעוררות בצוות שלך.

הרווחה הנפשית של העובדים ממלאת תפקיד עצום ביכולת להתמודד עם מצבים אלה. במיוחד בעבודה תובענית כמו הנדסה או תכנות. כשאנחנו פחות לחוצים, אנחנו יכולים להיות יעילים יותר.

מיינדפולנס ואינטליגנציה רגשית

אנו פועלים לעיתים בצורה לא מאוזנת. מיינדפולנס מסייע לעובדים לגלות את המניע לפעולות שלהם. זה מכונה אינטליגנציה רגשית. התבוננות ברגשות שלך ולמידה להשהות לפני שמגיבים למצבים שליליים מסייעים לעובדים ללמוד לנווט במצבי לחץ בצורה פרודוקטיבית יותר.

עם עומס עבודה כבד ומורכב, עובדים יכולים להפיק תועלת מהתבוננות כיצד הם מגיבים ללחץ. לחוות תסכול וכעס זה טבעי כשעובדים עם צוות בפרויקט מורכב ביותר. באמצעות תרגול מיינדפולנס, אפשר לבנות יכולת ניהול טובה יותר של הלחץ ופחות להגיב עם התגובות הישנות שכבר אינן משרתות אותנו

מיינדפולנס מעלה את כישורי הניהול במקצועות ההנדסה 

באמצעות שיפור האינטליגנציה הרגשית ע"י תרגול מיינדפולנס מנהלים יכולים להבין טוב יותר את העובדים. זה מועיל בהבנת הסיבות העומדות מאחורי ההתנהגויות של העובדים, עוזר לתקשר איתם, ואפילו להוביל אותם, בקלות רבה יותר.

כאשר אתה מבין את הצרכים הרגשיים והתגובות ההתנהגותיות של האנשים סביבך, אתה יכול לפתח אסטרטגיות תקשורת, האצלת סמכויות וביצוע פרויקטים באופן המותאם יותר לצרכי החברה. תקשורת ומנהיגות משופרת יכולים לעזור לתהליך פיתוח פרויקט כאשר כמה מוחות טכניים מאוד מתמקדים במטרה אחת.

אז מה אפשר לעשות כשרוצים להביא מיינדפולנס לעבודה

שניים ממרכיבי המפתח למיינדפולנס הם:

  • להיות פתוחים לחוויות ההווה
  • להימנע משיפוט.

מה שמסייע לשני המרכיבים הוא להיות בקשר עם הנשימה. אפילו ובעיקר בתקופות של לחץ. הבאת תשומת לב לנשימה יכולה לעזור להתמקד מחדש במשימה. אפשר לעשות זאת האמצעות שאיפה עמוקה אחת ונשיפה אחת איטית.

עצה ראשונה

אפשר לתרגל בבוקר כמה דקות של מיקוד תשומת הלב בנשימה (מוזמנות/ים ללחוץ ולתרגל).

מיקוד תשומת הלב בנשימה

הדרך הקלה ביותר לישם מיינדפולנס היא באמצעות מדיטציה שנקראת מיקוד של התודעה.

זוהי מדיטציה פשוטה שניתן לעשות בכל עת ובכל מקום.

מוזמנות/ים למצוא עמדה נוחה, לעצום עיניים ולהיות מודעים לנשימה ולחושים ברגע הנוכחי. איך הגוף שלך מרגיש? איך מרגיש מגע הרגליים באדמה? אם התודעה נודדת בעדינות ובתשומת לב וללא שיפוטיות החזירו את המודעות לנשימה ולגוף. פקחו את העיניים לאחר שלוש דקות. וחזרו עם יותר נוכחות ושקט לעבודה.

התרגול יאפשר לכם להתמקד במשימה הנוכחית. זה ייתן לכם את האפשרות להביא את מלוא תשומת הלב לפרויקט. יסייע לכם להתמודד עם בעיות בצורה יעילה יותר. ולהפוך למנהלים טובים יותר.

עצה שנייה,

הגדירו מטרה אחת אליה תכוונו את התודעה. מטרה ספיציפית כזו יכולה להיות עוגן מעולה כדי להיות נוכחות/ים. לדוגמא: אולי את/ה רוצה להביא קצת יותר נוכחות לתקשורת שלך עם עמיתים לעבודה היום.

עצה שלישית,

היו במודעות להרגלי החשיבה שלכן/ם: לדוגמא האם את/ה מתמקד/ת רבות בטעויות העבר, או בדאגות העתיד? אולי את/ה מצפים לסוף השבוע.

יהיה המקרה אשר יהיה, התמקדות בהווה תעזור לך להפיק יותר שמחה ופרודוקטיביות בנסיבות הנוכחיות.

עצה רביעית,

היו בקשר עם הגוף, בצעו סריקה של הגוף.

מוזמנות/ים ללחוץ על הקישור ולתרגל.

סריקה של הגוף

תרגולי מיינדפולנס רבים כוללים תשומת לב לגוף. תרגילים אלה מזמינים 'לצאת' מהחשיבה הרציונלית, ולו רק לרגע. תשומת לב לתחושות גופניות הוכחה כמפחיתה את רמות הלחץ, ומאפשרת תחושה של חיבור לרגע הנוכחי.

לא ניתן ליצור חשיבה יצירתית כאשר אתם נמצאים במצב לחץ גבוה.

עצה חמישית,

קחו הפסקה של דקה מהפרויקטים כדי לוודא שהשרירים, הידיים, הרגליים והלסת לא מתוחים. ישרו את עמוד השדרה והורידו את הכתפיים. התמקדו בשמירה על מצב גופני רגוע זה ונסו לשמור עליו כשאתם חוזרים לעבודה. צרו עוגן פיזי.

אם יש לך עומס עבודה אינסופי נסו להציב פתק פוסט-איט קטן, חפץ או כל דבר שיזכיר לכם להירגע, כשאת/ה רואה את הפריט הזה, קח/י נשימה עמוקה אחת.

אף על פי שרבים מהיתרונות שתיארתי המגיעים מתרגול מיינדפולנס ניתנים ליישום בכל מקצוע, הם שימושיים במיוחד למוח האנליטי של אנשי טכנולוגיה. אופי סגנון החשיבה הלוגי של המהנדסים והמתכנתים, עומס העבודה הרב והגישה הטכנית לדברים חדשים עשויים לגרום להם להיות סקפטיים לגבי משהו כמו מיינדפולנס. עם זאת, שימוש במיינדפולנס ככלי יכול לעזור למהנדסים ולמתכנתים לחשוב, לחדש ולשתף פעולה בדרכים יצירתיות יותר, ולעתים קרובות מהנות יותר.

העומס של אדרנלין, דופק מוגבר ומוח שמרגיש שהוא במרוץ, הם בדרך כלל מיותרים, ובעצם יכולים להפריע לחיינו, אם נאפשר להם.

מיינדפולנס הרצאה

תרגול מיינדפולנס, יכול להביא ליתרונות חשובים בעבודה של מהנדסים ואנשי תוכנה:

  • שיפור המיקוד והבהירות, שהוא קריטי עבור מהנדסים ומתכנתים העובדים בסביבה בה חדשנות ויצירתיות הם המפתח.
  • פחות מתח וחרדה המובילים לבריאות גופנית טובה יותר ולטיפוח סביבה חיובית יותר בעבודה עם עמיתים.
  • יכולת טובה יותר לתקשר עם אחרים, דבר המועיל במיוחד בעבודה בסביבה של צוותים.

בעוד שתרגולים קצרים של מיינדפולנס יכולים להיות מועילים בניהול תגובות של הרגע הזה. יתרונות רבים של תרגול מיינדפולנס מורגשים רק בתרגול מתמשך. בדומה לתרגול כושר שפותח על ידי פעילות גופנית לאורך זמן, "שריר המודעות" מתפתח בצורה הטובה ביותר בעזרת תרגול מתמשך. כדי לעזור בפיתוח הרגלים חדשים וחיווט מחדש של המבנה העצבי של המוח כדי להיות מודעים יותר, רגועים, ממוקדים ונוכחים, כדאי לקחת שיעורי מיינדפולנס.

מהנדסים ומתכנתים המשלבים שיטות עבודה מבוססות מיינדפולנס לאורך יום העבודה שלהם יכולים להיות יעילים יותר, שלווים ומרוצים יותר מעבודתם.

תרגול מיומנויות מיינדפולנס מאפשרות לנו להתבונן במצבי לחץ מבלי שתגובת הלחץ תיכנס פנימה ותשפיע עלינו. אנו יכולים להפעיל מערכת מנוגדת, תגובת הרפיה, לשמור על עצמנו רגועים ולהישאר בחשיבה נוכחת ומודעת למשאבים הפנימיים והחיצוניים, לצורך חשיבה ברורה ופרודוקטיביות. למידת יכולת זו אפשרית ומסייעת לכל אחד. ויכולה להיות שימושית במיוחד עבור מהנדסים ומתכנתים עם עומסי עבודה גדולים ובעיות רבות ומורכבות לפתור על בסיס יומי.

מאמר זה נכתב ע"י יוסי בן אשר מיסד חברת Lead Inside מיינדפולנס מבוסס אינטליגנציה רגשית

אם גם אתן/ם רוצים להביא לארגון שלכן/ם מיינדפולנס מבוסס אינטליגנציה רגשית מוזמנות/ים להרשם לאחת ההרצאות בארגונים או לאחת הסדנאות בארגונים שלנו

מיינדפולנס לעבודה

רוצים לקבל מידע נוסף?

השאירו לי פנייה ואחזור אליכם בהקדם!

עוד כתבות מעניינות