מיינדפולנס בעבודה עכשיו יותר מתמיד

מגפה עולמית נמצאת כאן. הסיכון לבריאות שלנו גבוה וכל עסק מתמודד עם חוסר וודאות. רוב הסיכויים שאת/ה מרגיש/ה מוצף/ת , לחוץ/ה ואולי אפילו פוחד/ת. זה נורמלי. מיינדפולנס בעבודה עכשיו יותר מתמיד. החלק האחראי על הישרדות (וכולנו יצורים הישרדותיים) במוח שלנו (האמיגדלה) נכנס לפעולה כשאנחנו חווים איום וגורם לנו להיות פחות ממוקדים. 

פעילות האמיגדלה במצבי לחץ מועילה כשאנחנו מתמודדים עם איום מידי. אולם מה קורה לנו כשמצב הזה נמשך לאורך זמן? מצב כזה מוביל את החשיבה שלנו לדפוסים לא פרודוקטיביים. אנו נוטים יותר לחשוב על התרחישים הגרועים ביותר או לחלופין להכחיש את האיום. יש לנו פחות גישה לחלקים היצירתיים והאנליטיים של המוח שלנו. והיכולת שלנו להזדהות ולהקשיב לאחרים נפגעת.

מה הכישורים שאנו צריכים?

בתקופה זו אנו זקוקים למלוא יכולת המוח שלנו לשקול את האפשרויות הטובות ביותר. להטיל ספק בהנחות שלנו, להמציא דרכים חדשות ויצירתיות לעשות דברים ולהישאר רגועים על מנת להרגיע את העובדים, הלקוחות והשותפים העסקיים תוך הקשבה והתייחסות לחששותיהם.

מיינדפולנס, לקוח מהמסורת הבודהיסטית. בשנים האחרונות הוא הפך לחלק מהחברה החילונית וזוכה להערכה על ידי רשויות הבריאות. כיום הוא נמצא במרחבים ציבוריים רבים כמו בתי ספר, במשטרה, בצבא ובתי חולים.

יותר ויותר, מחקרים והתערבויות נעשות בנושא מיינדפולנס כדי לשפר את רווחת הפרט: כולל הפחתת מתח, חרדה ודיכאון. מחקרים אלה מציגים שיפור בהיבטים רבים בבריאות האדם וברווחה קולקטיבית, במיוחד בתקופות של משבר נרחב.

מיינדפולנס אולי נראה רעיון נהדר, אולם איך נפתח מודעות ביום עבודה עמוס? יכול להיות שיש לך מיילים, שיחות טלפון, פגישות ומצגות להתמודד איתן. וכמובן העבודה שלך! באמצע כל זה, איך אתה יכול ליישם את עקרונות התודעה כך שתרגיש יותר אנרגטי, נוכח, ופרודוקטיבי?

 מינדפולנס בעבודה עכשיו יותר מתמיד 

מיינדפולנס בעבודה עכשיו יותר מתמיד כי דווקא בתקופות כאלה מיינדפולנס יכול להיות לעזר. הוכח כי תרגול מיינדפולנס מפחית חרדה, מרגיע את האמיגדלה. מגביר את יכולתנו לחשוב בצורה יצירתית ואמפטית ולקחת את נקודת המבט של אנשים אחרים. 

סטיב ג'ובס, תיאר את החוויה שלו כך: "אתה מתחיל לראות דברים בצורה ברורה יותר ולהיות בהווה יותר. אתה רואה כל כך הרבה יותר ממה שהיית יכול לראות קודם."

מיינדפולנס בעבודה

דוגמאות לתרגול מיינדפולנס

2 דוגמאות אותן אפשר ליישם בקלות מהניסיון שלנו בעבודה עם מנהלים: 

תרגול 1: שלוש נשימות כדי לכוון את תשומת הלב שלנו למה שהכי משמעותי לנו ברגע זה: 

1. נשימה ראשונה: לתת תשומת לב לנשימה.

2. נשימה שנייה להפנות את תשומת הלב לגוף.

3. נשימה שלישית לשאול מה הכי חשוב לי עכשיו? 

כדאי לבצע את 3 נשימות אלה לפני כניסה לישיבה חשובה, מצגת. ובכל פעם שאנו רוצים להיות ממוקדים ונוכחים במקום בו אנו נמצאים..

תרגול 2: איתו אפשר לפתוח את הבוקר. (אפילו שבתקופות של אי וודאות, יש פיתוי חזק להתחיל את היום על ידי בדיקת הדוא"ל והחדשות)

בקישור המצורף מופיע תרגול של כמה דקות להעלאה של המיקוד, הוויסות הרגשי והשקט הפנימי.

מינדפולנס מיקוד של התודעה 

הכותב הוא מורה בינלאומי מוסמך של התכנית שפותחה ונבדקה בגוגל Mindful Leadership. מלווה מנהלים ותהליכי הטמעה של מיינדפולנס ואינטליגנציה רגשעת בארגונים.

מוזמנות/ים לפנות ולהביא מיינדפולנס מבוסס אינטליגנציה רגשית גם לארגון שלכן/ם!

מאמר זה נכתב ע"י יוסי בן אשר מיסד חברת Lead Inside מיינדפולנס מבוסס אינטליגנציה רגשית

הרצאה מיינדפולנס בעבודה

רוצים לקבל מידע נוסף?

השאירו לי פנייה ואחזור אליכם בהקדם!

עוד כתבות מעניינות