מיינדפולנס למנהליםמיינדפולנס בארגונים לתמיכה ביישום Agile – חלק 1

מיינדפולנס לארגונים מבוסס אינטליגנציה רגשית לתמיכה, הטמעה ויישום Agile בארגון

יישום מיינדפולנס (מודעות קשובה) בארגונים ופרקטיקות ייעודיות מבוססות אינטליגנציה רגשית יכולות לסייע להנהלת הארגון ולצוות המטמיע Agile כדי לתמוך ביצירת תשתית להטמעה ובחיזוק של תרבות ה – Agile בארגון.

"אל תעשה Agile – תהיה Agile!" ציטוט שנשמע לרוב.

סדנאות מיינדפולנס בארגונים יכול לסייע ולתת מענה כדי לשנות במודע את התפיסה של הארגון ושל העובדים כך שהעובד "יהיה Agile"

הטמעה של Agile צפויה להיתקל בקשיים רבים או אף להיכשל כל עוד התנאים והמצב המנטלי של עובדים ומנהלים אינם עולים בקנה אחד עם חשיבה של Agile. שינויים בתהליכים ארגוניים אינם מספיקים לאפשר הטמעה של פרקטיקות Agile "זה רק גורם לבעיות להיות כל כך גלויות לעין, כי התעלמות מהם קשה יותר" [קן שוואבר].

מה זה להיות Agile?

לפי ההקשר בעולם ה –  IT שם נוצר Agile, עובדים שהם Agile ממוקדים בתקשורת בינאישית שבאה לידי ביטוי באופנים שונים, לדוגמה: ביחסי גומלין, בהקשר של תהליכים וכלים, בשיתוף הלקוח בעת הכנה של חוזה,  ובדרכים נוספות.

להיות בתודעה של Agile זוהי חתירה מתמשכת לשיפור האינטראקציות של העובדים בחברה עם עמיתיהם ולקוחותיהם במהלך העבודה היומיומית.

תודעה של Agile היא פשוטה במהותה אולם מאתגרת לפיתוח אצל העובדים וליישום הלכה למעשה.

 

 

כשארגון מחליט להטמיע Agile הוא יכול לגלות שקיימים  בארגון מערכות הירארכיות וניהוליות שאינן תומכות בפעילות זו. במקרים קיצוניים מערכות אלה נותנות מוטיבציה באמצעות יתרונות חומריים, ומתן זכויות לחברים מסוימים בצוות על פני חברים אחרים. בכל אחד ממקרים אלה זה מנוגד לאינטואיציה של ההתנהגות של הארגון לשלב Agile.

משבר עמוק בחברה יכול פשוט להביא אנשים להימנע מהתנהגות מסוימת, רק לעיתים רחוקות הוא יביא אותם לעצב מחדש את מערכת אמונות היסוד שלהם ואת הערכים שלהם לפי Agile.

 

לפני שאנחנו, בצורה חיובית, מטמיעים Agile בחברה, אנחנו צריכים להסיר התניות וחסימות שנוצרו על ידי תרבות ארגונית קודמת אשר מונעים את הלמידה החדשה.

ללא ניקיון של הלוח, אנו צפויים להתחיל להטמיע פרקטיקות של Agile ולאחר מכן להיתקע חצי הדרך. גרוע מכך, אנו עשויים לטעון כי שיטת Agile פשוט לא עובדת בהקשר הספציפי שלנו.

 

היכולת שלנו כבני אדם להיות חברתיים ויצירתיים היא פונקציה של הניאוקורטקס שלנו. בשל מוצאה האבולוציוני ניאוקורטקס מכונה גם המוח היונקי שלנו. כל עוד הוא בשליטה אנו יכולים להטמיע בצורה חיובית Agile.

לעיתים, הפרויקט שלנו מחמיץ את מועדיו, עולה על התקציב שלו או מכל סיבה אחרת אינו עומד ביעדים.

 

במצבים מעוררים מצוקה משמעותית, אבותינו שרדו לאורך האבולוציה על ידי העברת שליטה מן הניאוקורטקס שלהם ל"מערכת העצבים הסימפתטית".

תת-המערכת הרבה יותר מבוגרת זו, המכונה גם "מוח הזוחלים" שלנו, מגיבה הרבה יותר מהר מאשר הניאוקורטקס שלנו.

בעבר זו הייתה מערכת יעילה להבטיח את הישרדותם של אבותינו, היא פועלת אוטומטית עדיין בתוקף. החיסרון של מערכת זו הוא שהוא גורם לאדם להגיב בצורה של: fight or flight.  

במונחים של ימינו, זה עשוי להתבטא כאשר מישהו נסער ומזניח את הפרטים, כאשר יחסי גומלין בין שותפים בצוות יוצאים מאיזון, כאשר העובד מרגיש מאוים ואז אינו רואה את כל האפשרויות המונחות לפניו. זה אינו עולה בקנה אחד עם חשיבה שהיא Agile ודורשת מאנשים להיות באמון, בכבוד, במחויבת וביצירתיות.

סדנאות מיינדפולנס לארגונים מבוסס אינטליגנציה רגשית יכול לסייע להתמודד עם שאלות אלה ובפרט לפני הטמעה של Agile